Kā veiksmīgi ģenerēt idejas un attīstīt radošumu

Viens no radošās industrijas lielākajiem izaicinājumiem ir ilgtermiņā nonākt pie jaunām, kreatīvām idejām. Iespējams, jau esi radījis vairākus rakstus vai vizuālos materiālus par kādu tematu un, šķietami, jau esi sevi izsmēlis vai arī kāds temats tevi gluži vienkārši neuzrunā. Iespējams, jau ilgstošu laiku izjūti mentālu blokādi, lai nāktu klajā ar jauniem risinājumiem, kā uzrunāt savu esošo auditoriju. Mēs esam nonākuši pie sešiem risinājumiem, kā nezaudēt savu radošo garu, un turpināt veidot lieliskus, kreatīvus darbus.

1. Velti 3-5 minūtes ideju ģenerēšanai.

Šis ieteikums vislabāk darbosies tieši komandā, taču var būt realizējams arī vienatnē.  Uzņem laiku 3-5 minūtes, kurās ļauj kolektīviski vai vienatnē, pierakstīt jebkuras idejas un asociācijas par noteiktu tematu. Idejām nav jābūt kvalitatīvām, šī metode ir domāta kvantitātei nevis kvalitātei. Pieraksti visas idejas uz tāfeles vai papīra, jebkur. Galvenais ir dokumentēt visas idejas un pēc uzņemtā laika beigām vari secīgi iet cauri visām idejām, lai saprastu, kā šīs idejas savstarpēji sasaistās un, iespējams, rada pavisam jaunu aspektu un rakursu tev interesējošā tematā.

Piemēram, tu vēlies radīt jaunu video, taču nezini par ko. Vienīgā tev pieejamā informācija ir tā, ka auditorija būs mājsaimnieces un tev ir jāizmanto lokālie iedzīvotāji. Ļauj komandai vai sev pašam sniegt idejas par to, kas šobrīd ir aktuāls noteiktajai auditorijai un kā iesaistīt nepieciešamās personas.

Tu vari uzdot komandai vai sev jautājumu: “Kādi izklaides materiāli šobrīd interesē manu auditoriju?”

Iespējamās atbildes:  “ Pilsētnieces pret lauciniecēm”, “Pārvērtību šovi”, “Tēta nedienas”, “X-faktors” utt.

Kā mēs varam šīs aktualitātes apvienot ar kompānijas vēlmi iesaistīt videoklipā mūsu pilsētas iedzīvotājus?”

Ļaujies komandas vai savai iztēlei šīs lietas dabīgi savienot kopā. Iespējams, jūs radīsiet pavisam jaunu konceptu, iespējams, iedvesmosieties pamainīt jau esošo konceptu sev  vēlamā vidē.

2.Meklē iedvesmu atpūtā.

Ideju ģenerēšana varētu radīt spriedzi, ka pie idejas ir jānonāk turpat uz vietas, bet tā nav. Ideju ģenerēšana ir iedvesmas avots kam nav jāgarantē 100% rezultāti. Nereti, ļaujoties ņemt atpūtu no ideju domāšanas, kad jūties iestrēdzis, vari gūt labākus rezultātus.  Šī sajūta, ka tev ir jārod iedvesma būs jau iespiedusies tev zemapziņā, līdz ar to, idejas var rasties neapzināti, piemēram, mazgājoties dušā, pie vakariņu galda utt. 

3. Esošo materiālu izpēte.

Viena no labākajām mājaslapām, lai noteiktu, kas šobrīd ir aktuāls ir “Buzzsumo”. Viņu piedāvātajā meklētājā, ierakstot sev interesējošo tematu, terminu vai nozari,  atradīsi ne tikai populārākos rakstus, bet iegūsi arī piekļuvi datiem, cik lielu aktivitāti šie raksti ir guvuši no mērķauditorijas. Nebaidies iedvesmoties no jau citu darbiem, jo patiesi oriģinālas idejas radīt nav iespējams. Jebkas šajā pasaulē tika radīts iedvesmojoties no kaut kā cita. Šo vai tai līdzīgas mājaslapas vari izmantot ne tikai kā iedvesmas avotu, bet arī kā avotu,  kurā apskatīt, kādi aspekti par tev interesējošo tematu vēl netiek apspriesti. 

4.Praktizējies rakstot par priekšmetiem. 

Šis sākotnēji varētu šķist, kā viens no vismuļķīgākajiem ieteikumiem, taču šis ieteikums visefektīvāk palīdz trenēt prātu domāt radoši, kā arī attīstīs tavu rakstīt prasmi.  Noliec sev priekšā jebkādu priekšmetu. Tā var būt kafijas krūze vai kaut vai čiekurs. Uzraksti par šo priekšmatu pavisam īsu stāstu. Tu vari aprakstīt priekšmeta vizuālo izskatu. Iespējams kaut kas notiek ar šo priekšmetu? Varbūt kāds lieto šo priekšmetu un kāda ir šī cilvēka/ dzīvnieka reakcija?

Tik vienkāršs priekšmets kā čiekurs var radīt iedvesmu izveidot veselu emocionālo stāstu.  Piemēram, čiekurs var simbolizēt cilvēku grūtības un ciešanas:

“Viņš krita. Čiekurs no saules staru apmidzētā egles zara, nokrita uz raupjās, mitrās zemes. Dvēselē sāpīgi smeldza. Vēl tikai mirkli atpakaļ viņam šķita, ka visa pasaule ir pie viņa kājām. Lepni tas varēja lūkoties pāri visiem un baudīt laimi, esot saules apmirdzētam. Taču tagad čiekurs drūmi dusēja ēnā, noklāts ar dubļiem un putekļiem. Viņš jutās nevienam nevajadzīgs un vientuļš. Šķietami, viss pēc kā viņš bija tiecies un kam ticējis nu bija zaudēts un nevajadzīgs. Čiekurs tur drūmi dusēja, nekad tā arī nezinot, ka zaudējot vietu egles zarā, viņš bija kļuvis par sēklu kaut kam diženākam un varenākam.” 

Praktizējies rakstīt par priekšmetiem un drīz vien, pats manīsi, kā attīstās tava radošā domāšana, atrodot pavisam jaunus aspektus par to pašu tematu.

5. Lasi grāmatas.

Tas varētu kādam šķist pat pašsaprotami, bet ne visi prot novērtēt ieguvumus, ko sniedz grāmatu lasīšana. Teksta vizualizēšana prātā attīsta cilvēka radošo domāšanu un ne tikai! Lasot grāmatas tu bagātini savu vārdu krājumu un mazini spriedzi radīt arī savus rakstus. Stīvena Kinga viens no ieteikumiem jaunajiem autoriem ir lasīt grāmatas, jo tas palīdzot atbrīvot prātu no mūžīga stresa, vai tevis radītā ideja un uzrakstītais teksts ir pietiekami labs.

6. Pamēģini ko jaunu. 

Uzsāc jaunu, radošu hobiju un ļauj prātam pazust iedvesmas tālēs. Vari sākt mācīties spēlēt jaunu instrumentu, zīmēt, dziedāt, pieteikties teātra pulciņam vai improvizācijai. Radošas aktivitātes neapzināti tev pašam liks kļūt krietni vien radošākam un iedvesmos fantazēt par jebkuru tematu. 

 

Šie ir tikai daži no risinājumiem, kā veicināt radošumu un nonākt pie jaunām idejām. Realitātē nav tikai viens pareizais veids, kā mudināt savu prātu radīt jaunas idejas. Variē dažādas pieejas un pārbaudi, kas tev palīdz labāk!