Digitālais mārketings COVID-19 laikā: 3 aktivitāšu bloki, kas varētu būt noderīgi uzņēmumiem

Esošā situācija Latvijā piespiež uzņēmējus meklēt jaunus ceļus, kā tikt pie jauniem klientiem un uzturēt attiecības ar jau esošajiem. Šajā rakstā nosauksim trīs aktivitāšu blokus, ko var darīt uzņēmumi, lai mainītu situāciju. 

Svarīgi saprast, ka šie aktivitāšu bloki nav jāuztver kā precīza recepte katram uzņēmumam vai konkrēts rīcības plāns. Šobrīd situācija ir pārāk neprognozējama, lai viena ideja derētu visiem. Aicinām uztvert mūsu ieteikumus kā papildu idejas, kā vielu pārdomām un mūsu vēlmi palīdzēt uzņēmējiem tikt pāri šim grūtajam laika periodam. 

#1 Aktivitāšu bloks – Paņemt Low Hanging Fruits

Ir vairākas mārketinga aktivitātes, no kurām var sagaidīt ātru rezultātu. Šis aktivitātes arī parastā laikā ir must have jebkuram uzņēmumam, bet COVID-19 laikā vēl jo vairāk. Droši vien daudziem uzņēmumiem mārketinga budžeti tiks samazināti un būs jāizvērtē, kam atvēlēt atlikušo reklāmas budžetu un kur koncentrēt savus spēkus. Low Hanging Fruits noteikti ir prioritāte, jo ļaus saglabāt naudas plūsmu. Tālāk uzskaitīsim dažas iespējas no LHF aktivitātēm:

1. E-pasta mārketings. Šis ir spēcīgs mārketinga instruments, kas dod lieliskus pārdošanas rezultātus ar minimāliem izdevumiem. Ieguvēji šajā laikā būs uzņēmumi, kas jau ir sakrājuši spēcīgas potenciālo klientu e-pastu datubāzes. Pilnīgi noteikti var iedziļināties datubāzes segmentācijas jautājumā, ja līdz šim tas vēl nav izdarīts (piemēram, vai 50 000 e-pastiem sūtīt vienu un to pašu ziņojumu?). Kā arī jāpiedomā pie reklāmas ziņojuma, jo COVID-19 laikā tās noteikti var būt pielāgots. 

E-pasta mārketings. Rezultativitāte

2. Push Notifications. Šis mārketinga instruments ir tikpat spēcīgs un ekonomiski izdevīgs kā e-pasta mārketings. Arī šajā gadījumā ieguvēji būs tie uzņēmumi, kas sakrājuši apjomīgas abonentu datubāzes. 

Push Notifications. Piemērs

3. Google reklāma. Esam konstatējuši meklēšanas pieprasījumu kritumu vairākās kategorijās (link uz publikāciju), bet šis kanāls tik un tā paliek ļoti spēcīgs, jo cilvēki paši norāda, ko viņi vēlas (ar meklēšanas frāzi). Pilnīgi noteikti Google reklāmas stratēģija var tikt mainīta, piemēram, var atteikties no vispārīgiem atslēgvārdiem ([datori] utt.), un likt lielāku akcentu uz “karstākiem” meklēšanas pieprasījumiem ([samsung dators ar atlaidi] utt.).Google reklāma un mājaslapas SEO optimizācija

4. Facebook reklāma. Vairāki Facebook reklāmas veidi noteikti var nedot ātru rezultātu. Bet tomēr Facebook pēdējā laikā ir licis lielu akcentu tieši uz to, lai reklāmdevēji sasniedz pārdošanas efektu, un izstrādājis vairākas reklāmas iespējas, kas var atnest ātru rezultātu. Viens no tādiem reklāmas risinājumiem ir Product Feed reklāmas uz “auksto” auditoriju ar optimizāciju uz pārdošanu. Mūsu blogā esam aprakstījuši vienu piemēru (bloga raksts). Veidojot šādas reklāmas kampaņas, iesakām pēc iespējas pilnīgāk sagatavot Product Feed.

Facebook reklāma ar dināmisko product feed

5. Dinamiskais un HOT Remārketings. Dinamiskajā Remārketingā lietotājs redz tos produktus, par kuriem interesējies (kā arī līdzīgus). HOT Remārketingā lietotājs redz atgādinošo reklāmu, kad pievienojis produktu grozā, bet nav nopircis. Šie abi ir spēcīgi pārdošanas instrumenti, kurus silti iesākam izmantot.

Dinamiskais remārketings, HOT remārketings

6. Smart Display kampaņa (baneru reklāma). Vairāki Display risinājumi nevarēs nodrošināt ātru rezultātu, bet Smart Display kampaņa ir viens no izņēmumiem. Tā ir speciālais Google kampaņas tips, kas izmanto Machine Learning tehnoloģiju un ķer daudzus signālus, ko atstāj lietotāji, patērējot internetu. Piemēram, lietotājs jau ilgstoši pēta mobilo telefonu un drīz būs gatavs pieņemt lēmumu par pirkumu. Šie signāli tiks noķerti, un baneris var parādīties šim lietotājam tieši īstajā laikā. Lūdzu, ņemiet vērā, ka sākumā Smart Display kampaņa nestrādās efektīvi, jo tai nepieciešams laiks “iemācīties”. “Mācīšanas” laiks ir atkarīgs no vairākiem faktoriem. Tas var būt 1-2 nedēļas vai arī ilgāk. 

Svarīgi neaizmirst, ka visas reklāmas aktivitātes rūpīgi jāanalizē. Ja, piemēram, Google reklāma nedod vēlamo rezultātu, un novērojat negatīvu ROI, tad jāmaina stratēģija vai jāiepauzē. Lieki teikt, ka šajā situācijā reklāma jāanalizē dienas režīmā (arī brīvdienās). 

#2 Aktivitāšu bloks – mājasdarbs

Šī sarežģītā situācija noteikti beigsies. Pēc mēneša, pēc pusgada vai gada, bet beigsies. Un tad cilvēki atkal sāks dzīvot savu ierasto dzīvi – ceļot, apmeklēt pasākumus, neievērot 2m distanci, baudīt maltītes restorānos utt. Un tad ir jautājums, kurš būs spēcīgāks starta pozīcijā? Kurš varēs piesaistīts vairāk klientu un pārdod vairāk? Atbilde ir – tie, kas ir izdarījuši mājasdarbu. Ir skaidrs, ka šajā laikā to varēs atļauties ne katrs uzņēmums. Bet, domājot stratēģiski, mēs nevaram neminēt par šīm iespējām. Katram uzņēmumam šobrīd ir daudz rūpju, un mārketings ne vienmēr ir prioritāte. Bet, ja tomēr skatāmies optimistiski uz nākotni un dzīvojam ar vēlmi palikt spēcīgākiem, kad sāksies ierastā dzīve, tad nopietni jāizvērtē otrais aktivitāšu bloks. 

Mājasdarbs ir šāds:

1. SEO. Mājaslapas SEO optimizācija vienmēr ir maratons, un tieši šis laiks varētu būt ļoti izdevīgs, lai šo distanci noskrietu ātrāk. Ja šobrīd vairāki uzņēmumi samazinās savus SEO budžetus, tad konkurence Google meklētājā samazināsies. Tas nozīme, lai organiskajos meklēšanas rezultātos tiktu augstākās pozīcijās, vajag mazāk laika. Iesakām rūpīgi izvēlēties atslēgvārdus, pēc kuriem vēlaties būt TOP pozīcijās, un sākt SEO aktivitātes.

2. E-pastu datubāzes ģenerēšana. Ja iepriekšējā periodā nav sanācis uzkrāt jaudīgu potenciālo klientu e-pastu datubāzi, šis laiks varētu būt piemērotākais brīdis. It īpaši tad, ja parastas pārdošanas reklāmas nestrādā. Ir vairāki paņēmieni, kā var uzkrāt e-pastu datubāzi. Piemēram, var izmantot Facebook iespējas un izveidot kampaņu ar aicinājumu atstāt savu e-pastu pret kādu dāvanu. Tikai jāatceras, ka esošajā situācijā rūpīgi jāizvēlas reklāmas ziņojums, lai nesabojātu zīmola reputāciju. 

3. CRO/UX. Darbs ar mājaslapu vienmēr ir prioritāte, jo bieži vien tieši mājaslapa ir vājākais pārdošanas procesa posms. Zināmu apstākļu dēļ Latvijā ļoti neliels uzņēmumu īpatsvars pievērš uzmanību mājaslapas darbības efektivitātei, bet tā nepieciešamība un svarīgums ir acīmredzami. Iedomājamies vienu praktisko piemēru (esam pieslēgti gandrīz 100 Google Analytics kontiem un šādas situācijas redzam bieži)  – ir divi uzņēmumi A un B. Abi saņem 50 000 apmeklētāju mēnesī. Abi izmanto daudzmaz vienādus reklāmas kanālus un abiem ir daudzmaz vienādi reklāmas budžeti. Uzņēmums A no 50 000 apmeklētājiem saņem 500 pirkumus par summu 75 000 EUR (150 EUR vidējā čeka vērtība). Savukārt, uzņēmums B no 50 000 apmeklētājiem saņem 850 pirkumus par summu 212 500 EUR (250 EUR vidējā čeka vērtība). Redzam, ka B uzņēmuma mājaslapa “konvertē” apmeklētājus par 70% efektīvāk. Rodas jautājums, kāpēc uzņēmumam A ir tik neefektīva mājaslapa? Tieši šie iemesli jāatrod un jānovērš. Tas ir pietiekami sarežģīts process, bet uzņēmēji var izmantot šo laiku, lai strādātu pie mājaslapas efektivitātes un lai kļūtu spēcīgāki.

4. Push Notifications. Līdzīgi kā ar e-pastu datubāzi, ja nav savākta savu potenciālo klientu datubāze, kurai var izsūtīt Push Notifications, tad ir īstais laiks, lai to sāktu darīt. Pie tam, līdzīgi kā ar e-pastiem, šī ir ekonomiski izdevīga iespēja, kas uzņēmējam nemaksā lielu naudu. 

5. Zīmola attīstīšana. Esam spēcīgo zīmolu lieli piekritēji. Spēcīgākie zīmoli nodrošina lielāko naudas plūsmu, un reklāmas budžeti strādā ar lielāko ROI. Tāpēc nevarējām nepieminēt par vajadzību attīstīt zīmolu krīzes laikā. Bet mums nav ilūziju, ka ļoti liels uzņēmumu īpatsvars sāks to darīt, jo zīmola attīstīšana ir vēl lielāks maratons nekā SEO, un parasti tā ir “gara” nauda, kas atgriežas pēc ilgāka laika. Šajā situācijā visdrīzāk lielākā daļa uzņēmēju nevarēs atvēlēt resursus un “iesaldēt” naudu uz tik ilgu laiku. Visdrīzāk lielākā daļa koncentrēsies uz aktivitātēm, kas ļaus saglabāt to, kas ir jau sasniegts, un mazāk domās par zīmola attīstīšanu. Kaut gan, ja kāds uzsāks to darīt, tad tas būs stratēģiski pareizais lēmums, un, beidzoties krīzei, šis uzņēmējs būs tikai spēcīgāks. Spēcīgs zīmols ir ļoti liela konkurences priekšrocība. 

#3 Aktivitāšu bloks – Pielāgot produktu esošai situācijai

Šis laiks ir jaunu un nestandarta risinājumu laiks. Nav teikts, ka ikviens var izdomāt kā pielāgot produktu šai situācijai. Bet tie uzņēmēji, kas to izdomās, noteikti varēs saglabāt naudas plūsmu un vieglāk “pārziemot”. 

Viens no produkta pielāgošanas piemēriem ir nācis no tūrisma nozares, kas šobrīd pārdzīvo grūtus laikus. Dažas Lux viesnīcas pielāgojušas savus numuriņus tā, lai cilvēki var dzīvot pašizolācijā. Vieni vai ar savām ģimenēm. Šī ideja ļāva saglabāt numuriņu rezervāciju augstā līmenī. 

Vai arī vēl viens piemērs no izglītības pasākumu nozares. Tagad apmācību uzņēmumi operatīvi ir pārslēgušies uz online apmācībām, jo klātienē mācīt cilvēkus vairs nav iespējams. Arī mēs neesam izņēmums un esam sākuši piedāvāt online apmācības, lai cilvēki varētu turpināt saņemt praktiskās zināšanas (šeit saraksts). 

Ar laiku mēs noteikti redzēsim arvien vairāk oriģinālu un nestandarta produktu pielāgošanas ideju. Un skaidrs, ka šī situācija stimulē uzņēmējus domāt aktīvāk un meklēt arvien jaunus risinājumus. 

Lai mums visiem izdodas!